Każdy człowiek kiedy słyszy o testach psychologicznych napawa się entuzjazmem, że może czegoś się o sobie dowiedzieć. Ogólnie większość ludzi lubi wypełniać internetowe psychotesty mówiące o tym, jakim typem człowieka jesteś lub co będziesz robił w przyszłości. Prawdziwe testy psychologiczne jednak nijak się mają do tych internetowych. Najważniejszą zasadą jest, że taki test musi przeprowadzić doświadczony psycholog, który potrafi się nim posługiwać. Takim typem są testy zdolnościowe. Najbardziej znanymi przykładami są testy na inteligencję, oraz dla kierowców.

Testy psychologiczne dla kierowców

Typ ten składa się z wielu pomniejszych testów i badań, które skupiają się na ocenie, czy dana osoba poradzi sobie z zadaniem prowadzenia samochodu. Głównie skupiają się na szybkości reakcji, ostrość widzenia i zbadanie przerzutności uwagi, czyli umiejętności przełączania uwagi z jednego zadania na inne. Są to bardzo ważne umiejętności, gdyż ułamek sekundy może zdecydować o życiu lub śmierci. Występują także badania na inteligencję, w których osoba badana ma między innymi wskazać związek przyczynowo skutkowy, albo odgadnąć następną literę w zestawie na podstawie liter poprzednich.

 

Kto powinien poddać się badaniu

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że badanie to ma na celu określenie, czy są jakieś przeciwwskazania, aby ta osoba nie mogła prowadzić samochodu. Badaniu muszą się poddać tzw. Zawodowi kierowcy, oraz ci z zakresem prawa jazdy C, D, C+E, D+E., lub kierujący tramwajem. Drugą grupa to kierowcy, którzy uczestniczyli w jakimś wypadku, prowadzili w stanie nietrzeźwym, lub uzyskali 24 punkty karne. Ostatnią grupę stanowią kierowcy samochodów uprzywilejowanych, czyli policji itp. a także instruktorzy, egzaminatorzy oraz osoby przewożące duże sumy pieniędzy.